Biała Pustynia

Biała Pustynia

Biała Pustynia w Farafrze to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc do odwiedzenia w Egipcie. Znany lokalnie jako el Sahara el Beida pustynia ta jest główną atrakcją geograficzną, która przyciąga wielu turystów do miasta Farafra.

Biała Pustynia posiada zdumiewający kredowobiały krajobraz usiany kilkoma formacjami podobnymi do księżycowych obiektów. Te duże kredowe formacje skalne w okolicy są prawdziwymi cudami natury. Farafra to małe miasteczko z kilkoma tysiącami mieszkańców, z których większość to Beduini. Znajduje się ono w małej oazie o tej samej nazwie, w Oazie Farafra.

Biała Pustynia znajduje się na północ od Farafry i jest głównym celem odwiedzających te okolice. Oprócz niesamowitej pustyni, obszar ten przyciąga turystów nietkniętą, wiejską atmosferą, jak również kilkoma naturalnymi, gorącymi źródłami. Biała Pustynia w odległej przeszłości była regionem całkowicie znajdującym się pod wodą, co prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego obszar ten pokryty jest niezwykle białym piaskiem. Po ustąpieniu wody morskiej z obszaru, zwierzęta morskie utworzyły osadowe warstwy skał w sposób w jaki ich martwe ciała osiadały na dnie oceanu.
—–
REKLAMA
Marzysz o własnym domu na Półwyspie Iberyjskim? Nieruchomości Hiszpania oferuje zagranicznym inwestorom w bardzo atrakcyjnych cenach!

Jeśli planujesz wyjazd do stolicy Dolnego Śląska, to polecamy na kwaterę apartament na wynajem we Wrocławiu położony w pobliżu wrocławskiego rynku.
—–
Niezwykłe formacje kredowo – skalne Białej Pustyni są podobne do tych, które znajdują się na innych planetach. Formacje te powstały w wyniku erozji płaskowyżu- bardziej miękkie ich fragmenty zostały zniszczone przez wiatr i piasek, podczas gdy twardsze części skalne pozostały nietknięte jako twory skalne w pozycji stojącej. Posiadają one różne nazwy, które w pewnym stopniu opisują ich kształty – ostańce, szyszki lodowe, świerszcze i grzyby.

Ta spektakularna pustynia, która została nazwana Parkiem Biała Pustynia, jest dziś obszarem chronionym, który można zwiedzać przy użyciu pojazdów jedynie po specjalnie wyznaczonych trasach. Część pustyni tzw. Nowa jest dostępna tylko samochodami z napędem na 4 koła. Ale można użyć zwykłego pojazdu, aby dostać się do Starej Pustyni, która jest zewnętrzną częścią Białej Pustyni, najbliżej drogi.

Istnieją różne sposoby na doświadczanie tego imponującego zjawiska naturalnego dla osiągnięcia maksymalnego efektu. Różnorodne rodzaje tras są dostępne dla zwiedzających, przy czym większość z tych wycieczek rozpoczyna się w Farafrze lub Bahariya. Jedna noc na Białej Pustyni to niezapomniane przeżycie, które zachwyca wspaniałymi zachodami i wschodami słońca. W nocy jest bardzo cicho. Niektóre formacje skalne nocą mogą wydawać się dość straszne w blasku księżyca.