Ludność Egiptu

Ludność Egiptu

Egipt jeszcze do niedawna – a wciąż obserwować można tego pozostałości – był państwem policyjnym. I choć dzisiaj turystom pozwala się na coraz większą swobodę, w ich własnym dobrze rozumianym interesie jest starannie troszczyć się o własne bezpieczeństwo. Szczególnie w miejscach, do których turyści docierają rzadziej. Ludność Egiptu, choć niewątpliwie serdeczna i przyjacielska, bywa nieobliczalna. Nie trzeba wiele, by zyskać sobie przyjaźń Egipcjanina, ale jeszcze mniej, by uczynić sobie w nim wroga. A tego nikt przy zdrowych zmysłach by sobie nie życzył.
—–
REKLAMA
Planujesz noclegi w Bułgarii, ale nie wiesz gdzie szukać interesujących ofert? Ogłoszenia bezpośrednio od właścicieli znajdziesz na WakacyjnyWynajem.pl.

Słowenia noclegi to interesująca propozycja dla tych, którzy pragną poznać najpiękniejsze zakątki tego kraju.

Jeśli marzysz o wakacjach w miejscu, gdzie pogoda nie spłata psikusa, a liczne atrakcje i zabytki nie pozwolą się nudzić, polecamy Grecja apartamenty– zakwaterowanie w najpiękniejszych miejscowościach greckich.
—–
Ludność Egiptu liczy obecnie ponad 82 miliony osób, co czyni kraj ten trzecim najludniejszym w Afryce, a zarazem siedemnastym na świecie. Przy tak ogromnym zaludnieniu i zarazem – co by nie mówić – umiarkowanym rozwoju gospodarczym o konflikty nietrudno. Mimo to Egipcjanie są niemal jednolici narodowościowo – aż 99 procent z nich to fellahowie, czyli ludność stricte rolnicza. Spośród nich aż 7 i pół miliona jest wyznania koptyjskiego. Do wyjątków należą osadnicy Pustyni Zachodniej i górnego odcinka Nilu. Kiedy jednak przyjrzeć się statystykom rozmieszczenia ludności, okazuje się, że jest ono niewielkie. Na miejscu zaś wręcz łokciami trzeba rozpychać się w tłumie. Nasuwa się pytanie: jak to tak? Odpowiedź jest prosta – kłamstwo statystyczne. Tak jak pies i policjant statystycznie mają po trzy nogi, tak region Egiptu regionowi nierówny. W rzeczywistości większość kraju jest niemal całkowicie bezludna – wpływ na to mają bardzo trudne warunki. Na obszarach rolniczo użytecznych natomiast, koncentracja ludności przyprawić może o zawrót głowy. W tej sytuacji aż trudno przyjąć do wiadomości, że niemal połowa Egipcjan żyje w mieście, z czego najwięcej w aglomeracji kairskiej – aż 17 milionów (prawie jedna trzecia narodu)!

Przyrost naturalny utrzymuje się na stałym, dodatnim poziomie. Mężczyźni dożywają zwykle 68 lat, kobiety zaś – sześciu więcej. Statystyka jednakże statystyką, wszystkie dane dotyczące Egiptu należy mimo wszystko traktować z rezerwą. Po pierwsze, wiarygodność niektórych liczb można by – delikatnie mówiąc – uznać za wątpliwą, wszystko zaś inne przekłamują turyści, którzy w szczycie sezonu zupełnie odmieniają oblicze Egiptu.