Obszary plażowe Egiptu

Obszary plażowe Egiptu

Egipt, mimo swego starożytnego uroku, to kraj, który obecnie prawdopodobnie przyciąga więcej wczasowiczów ze względu na plaże niż z jakiejkolwiek innej przyczyny. Ciepłe egipskie plaże są zarówno tanie, jak i dobrze wyposażone. Wiele krajów europejskich jest pozbawionych ciepłych plaż, a alternatywy dla Egiptu są nieco droższe.

Egipt ma siedem stref plażowe. Składają się one ze śródziemnomorskich plaż położonych wzdłuż głównej linii wybrzeża od Kanału Sueskiego do Libii, śródziemnomorskich plaż wzdłuż północnego Synaju, wybrzeże Synaju nad Zatoką Akaba, wybrzeże Synaju wzdłuż Zatoki Suez, południowy region Synaju, który otwiera się na Morze Czerwone, wybrzeża wzdłuż Zatoki Suez i wybrzeża południowe wzdłuż Morza Czerwonego. Każdy z tych obszarów nieco różni się od pozostałych. Oczywiście największe różnice występują między Morzem Śródziemnym, a wszystkimi regionami, które łączą się z Morzem Czerwonym. Niektóre z tych regionów przyciągają mnóstwo turystów, podczas gdy inne są niemal ich pozbawione.

Podobnie jak bułgarskie wakacje w Aheloy czy noclegi Chorwacja oferująca w najpiękniejszych zakątkach swojego wybrzeża przyciągają amatorów plażowania i sportów wodnych, tak z tego samego powodu tłumy turystów przybywają nad egipskie morza.

Północne wybrzeże- na wschód od Libii poprzez Synaj

Na egipskim wybrzeżu wzdłuż Morza Śródziemnego, jest ogromna różnica między obszarem od Aleksandrii do Portu Said a zachodnim regionem Aleksandrii. Wschód Aleksandrii jest bardzo zaludniony, podobnie jak Delta i nie nadaje się do plażowania, aż do osiągnięcia północnego Synaju. Plaże w Aleksandrii są wykorzystywanie niemal wyłącznie przez Egipcjan, z wyjątkiem pewnych szczególnych kurortów, które posiadają całą infrastrukturę na wyłączność gości. Prawdopodobnie większość Egipcjan przybywa do Aleksandrii nie na wakacje na plaży jako takie, ale by uciec od gorąca Kairu.
Na zachód od Aleksandrii wzdłuż wybrzeża, prawie do granicy libijskiej, są ośrodki, które różnią się od hoteli plażowych i obiektów na wschodzie. Są to często całe miasteczka, w przeciwieństwie do zwykłych wiosek, z których niektóre są bardzo ekskluzywne i dopiero niedawno zostały zbudowane.
Jednym z intrygujących aspektów śródziemnomorskich kurortów „plażowych” jest to, iż wprowadzane są tu różne „specyfikacje” plaż. Na przykład, w okolicy Mariny, jednego z najbardziej ekskluzywnych, północnych ośrodków plażowych Egiptu, konkretne plaże przeznaczono dla kobiet, które chcą korzystać z uroków słońca i morza z dala od męskiego spojrzenia lub dla młodzieży, gdzie atmosfera jest trochę bardziej żywa i nastawiona na przyjemności.
Wzdłuż północnego wybrzeża Synaju jest dziś niewielki ruch turystyczny. W rzeczywistości, jedyną znaną lokalizacją turystyczną jest Al-Arish, który miał być oazą turystyczną w tym regionie starał się iść z turystyki, ale okazał się być niezbyt udaną inwestycją, chociaż oferuje dość ładne i przyjemne hotele.

Zatoka Sueska

Plaża kontynentalna wzdłuż Zatoki Suez jest bardzo popularna wśród Egipcjan, a może również stać się bardziej istotna dla turystów zagranicznych. Choć może nie tak ciepłe jak plaże dalej na południe i znane nie tak, jak kompleksy Stella Di Mari, który już gości dużą ilość włoskich turystów, są tu bardzo ładne resorty, stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne z Kairu. Daje to turystom bliski dostęp do odwiedzenia Kanału Sueskiego, i do słynnych klasztorów Wschodniej Pustyni: Antoniego i Pawła. Chociaż obszar ten pozostaje głównym miejscem wypoczynku Egipcjan, można spodziewać się w przyszłości napływu coraz więcej zagranicznych turystów.
Wzdłuż wybrzeża Zatoki Suez na Półwyspie Synaj nie rozwinięto zbyt wiele lokalizacji jako atrakcji turystycznej, zarówno dla Egipcjan, jak i cudzoziemców. Nie znaczy to, że nie ma tu żadnej infrastruktury, ale jest jej tu niewiele.

Kontynentalne wybrzeże Morza Czerwonego

Najwięcej zagranicznych turystów przyciągają plaże wybrzeża Morza Czerwonego. W szczególności region Hurghady, który jest jednym z najbardziej popularnych miejsc plażowych w Egipcie wśród zagranicznych turystów. Hurghada jest tradycyjnie postrzegana jako jedna z najbardziej atrakcyjnych gmin wakacyjnych. El Gouna, na północy, ma renomę o klasę wyższą. Na południe od Hurghady jest również ekskluzywny ośrodek Soma Bay, z kilkoma hotelami i widowiskowym polem golfowym. Poruszając się dalej na południe wzdłuż kontynentalnego wybrzeża Egiptu, ośrodki turystyczne są coraz rzadziej spotykane, a więcej pojawia się kempingów i wyspecjalizowanych ośrodków nurkowych. Chociaż Marsa Alam zyskuje na znaczeniu jako destynacja ogólno-turystyczna.

Wschodni Synaj, wzdłuż Zatoki Akaba i południowy region Morza Czerwonego

Wschodnie wybrzeże Synaju wzdłuż Zatoki Akaba oferuje mnóstwo plażowych kurortów i wakacyjnych miejscowości, zaczynając od samego północnego krańca Zatoki w dół, aż do południowej części Synaju. Obszary te są często odwiedzane prawie w całości przez zagranicznych turystów. Jednak różnią się one znacznie od siebie. Od Taba, który prawdopodobnie w większości jest odwiedzany przez turystów z Izraela, aż do Szarm el-Szejk, który jak Hurghada, jest jedną z głównych atrakcji turystycznych dla plażowiczów z Egiptu. Pomiędzy Taba a Sharm el-Sheikh są Nuweiba i Dahab, które wydają się być mieszanką zagranicznych turystów szukających być może nieco mniej formalnych kurortów, a co za tym idzie, mniej zatłoczonych kurortów.