Dahab

Dahab

Jeszcze kilka lat temu o Dahabie mało kto słyszał. Niewielka miejscowość, położona w południowej części egipskiego półwyspu Synaj, przyciągała głównie indywidualistów – osoby, którym niestraszny był mało przyjazny charakter państwa policyjnego, mizerny dojazd i niemal całkowite odizolowanie od tzw. europejskiej cywilizacji. W ciągu zaledwie kilku lat wszystko zdążyło się jednak zmienić. Dzisiaj Dahab jest jednym z najprężniej rozwijających się egipskich kurortów nadmorskich, który rokrocznie przyciąga setki tysięcy turystów. Głównie amatorów podwodnych eskapad.

I podobnie jak Bułgaria noclegi oferuje o bardzo różnorodnym standardzie i zróżnicowanych cenach, tak i Dahab można znaleźć coś w sam raz dla siebie. Chorwacja ceny proponuje także bardzo różne za kwatery, z czego część będzie tańsza niż te w Dahab, ale za to ceny za wyżywienie w egipskim kurorcie będą niższe. I na pewno pobyt w Dahab będzie tańszy niż urlop w Hiszpanii.

Taka jest prawda – Egipcjanie nie uznają kompromisów. Albo stawiają turystów przez wielotysiącletnimi zabytkami, albo rzucają na głęboką wodę. W przypadku Dahabu, ta druga opcja sprawdza się w stu procentach, bowiem jedną z najbardziej znanych okolicznych atrakcji jest Blue Hole, głęboka na ponad 100 metrów – za przeproszeniem – dziura szeroka na 50, zaczynająca się zaledwie kilka kroków od brzegu. Czy amatorzy nurkowania mogliby wyobrazić sobie coś lepszego? Pewnie tak – podobną „dziurę”, ale bezpieczniejszą. Warto o tym pamiętać, decydując się na zejście pod wodę – Blue Hole była miejscem ostatniego zejścia wielu, także bardzo doświadczonych nurków, skuszonych wizją przepłynięcia tunelem na głębokości 55 metrów.

Poza Blue Hole, nurków do Dahabu przyciągają rozległe rafy koralowe, których Morze Czerwone jest wprost pełne. Z drugiej strony (lustra wody), region muhafazy popularny jest także wśród amatorów windsurfingu, a to za sprawą silnego całorocznego wiatru, który nie dość, że przyjemnie chłodzi spieczonych czterdziestostopniowymi upałami plażowiczów, ale stwarza także doskonałe warunki do pływania z żaglem.

Dzisiaj nie trzeba także martwić się o infrastrukturę turystyczną okolic Dahabu. Co jeszcze do niedawna wydawało się nierealnym snem, dzisiaj jest rzeczywistością. W samym tylko mieście, które liczy sobie – uwaga! – tysiąc mieszkańców, znajduje się obecnie ponad sto hoteli, kolejne zaś mają powstać w najbliższych latach. Cud pośrodku pustyni?! Nie – Egipt.