Farafra

Farafra

Al Farafra to mała oaza znajdująca się na zachodniej pustyni w Egipcie. Uważana jest za najbardziej odizolowaną oazę Gubernatorstwa Al Wadi Al Gadid w południowym Egipcie. Najprawdopodobniej dzięki temu ludzie, którzy mieszkają w Farafrze słyną do dziś z przywiązania do tradycji i kultywowania starych zwyczajów.
Farafra zyskała uwagę turystów w ciągu ostatnich kilku lat ze względu na swoją wyjątkową magię oraz na fakt, iż oaza może być punktem wyjściowym dla wielu ciekawych wycieczek na zachodnią część pustyni egipskiej, takie jak na Białą Pustynię czy Czarną Pustynię Gór Kryształowych.

Farafra znajduje się w zachodniej części pustyni egipskiej, wewnątrz granic Gubernatorstwa Al Wadi Al Gadid, największego w Egipcie pod względem powierzchni. Farafra jest w odległości 170km od Oazy Bahaerya i 627km od Kairu, 370km na południowy zachód od Marsa Matroh i Morza Śródziemnego. I choć wakacje Czarnogóra oferuje pełne wrażeń, to tak wyjątkowym miejscem jak Farafra nie może się pochwalić.

Oaza Farafra odgrywała istotną rolę w okresie Pharos – ta mała oaza została wymieniona w wielu starożytnych tekstach egipskich, zwłaszcza za panowania 10. dynastii. Farafrę nazwano „Ana Achet”, czyli „ziemia krowy” jako symbol płodności w odniesieniu do starożytnego boga Hathor.
W nowym królestwie Ramzes II importował kamienie z Farafry do budowy świątyń w Luxorze, choć żadne lokalizacje górnicze nigdy nie zostały odkryte w Farafrze.

Po arabskim podboju w Egipcie, handel daktylami i oliwkami między oazami Farafry i Doliny Nilu ogromnie rozkwitł. Karawany wielbłądów wykorzystywano do przewozu towarów i produktów z Farafry do okręgu Dirot w dolinie Nilu. A wracały do Farafry pełne tkanin, herbaty i wszystkich produktów dostępnych w Dolinie Nilu.

Dziś Farafra liczy ponad 20 tysięcy osób. Jednak większość z nich pochodzi z Doliny Nilu i przybyli do Farafry pracować jako rolnicy. Realizowany jest tu także ważny projekt rolniczy obejmujący ponad 10 tysięcy hektarów zwanym Bir Qarawein.
Do niedawna wszystkie trasy prowadzące do oazy Farafra, czy z Al Bahareya czy Al Dakhla, nie były utwardzone i podróżujący musieli sporo wycierpieć, aby osiągnąć tę wyjątkową oazę. Jednak obecnie jest dobra sieć dróg, która łączy Farafrę z innymi oazami na Pustyni Zachodniej oraz w Dolinie Nilu. Wypożyczenie auta Egipt, podobnie jak wynajem samochodów Bułgaria, oferuje na każdym lotnisku i w każdym większym ośrodku turystycznym, więc warto zdecydować się na przyjazd do Farafry nawet jeśli odpoczywamy w odległych od niej loaklizacjach.

Stolicą i najważniejszym miastem oazy Farafra jest Qaser Farafra. Jest to najstarsza część w Oazie Farafry, a w XIX wieku Qaser Farafra było jedynym zamieszkanym miastem na Pustyni Zachodniej liczącym zaledwie 200 osób.
Wielu turystów wybiera dzisiaj Farafrę na wypoczynek ze względu na panującą tu ciszę i ciepłą pogodę.