Muzeum Egipskie w Kairze

Muzeum Egipskie w Kairze

Muzeum Egipskie w Kairze to miejsce poświęcone historii starożytnej Egiptu. Powstało w 1835, początkowo w ogrodzie Azbakian, a następnie w cytadeli Saladyna. Później przenoszono zbiory jeszcze dwukrotnie, by ostatecznie ulokować je w obecnej siedzibie- dwupiętrowym neoklasycystycznym budynku.

I choć Czarnogóra wczasy czy Trogir apartamenty oferujące w pobliżu wspaniałych muzeów i galerii są niezwykle atrakcyjnym sposobem na spędzenie wypoczynku, to kairskie Muzeum Egipskie jest jednym z nielicznych na świecie, które posiadają tak bogatą kolekcję prezentującą wczesne cywilizacje ludzkie.

Kairskie Muzeum Egipskich Starożytności otwarto oficjalnie 15 listopada 1902 roku. Przez kolejne lata napływały do muzeum ogromne ilości zabytków, przez co trzeba było przygotować następne pomieszczenia na zbiory. Rozrastająca się kolekcja zmuszała do zmian w układzie ekspozycji. Po odkryciu grobowca Tutanchamona w 1922 roku wszystkie eksponowane sarkofagi władców stłoczono w innych częściach budynku, a przed nim utworzono ogród, na środku którego znajduje się fontanna otoczona zabytkami. Na pierwszym piętrze obecnego gmachu otwarto niedawno salę z królewskimi mumiami. Aby je obejrzeć trzeba się przygotować na dodatkowy wydatek. W muzeum znajdują się także mumie zwierząt – ryb, kotów, ibisów, psa i krokodyli.
—–
REKLAMA
Zanim zakupisz drzwi do swego domu, koniecznie wejdź na drzwi Katowice i zapoznaj się z bogatą ofertą różnorodnych modeli, a także zasięgnij porady ekspertów.
—–
Jak dotychczas zgromadzono 120 tys. eksponatów. Najcenniejszymi zabytkami są przedmioty wyposażenia grobowca Tutanchamona, a zwłaszcza jego złota maska i biżuteria.

W muzeum znajduje się galeria wielkich egiptologów. Wśród nich znalazł się także Kazimierz Michałowski, którego popiersie odsłonięto uroczyście w 2007 roku.