Muzeum Koptyjskie w Kairze

Muzeum Koptyjskie w Kairze

Muzeum Koptyjskie w Kairze znajduje się na terenie ruin rzymskiego Fortu Babilońskiego w Maser El Qadema w koptyjskim centrum w Kairze, na obszarze, który jest pełen kościołów koptyjskich i kaplic, jak słynny wiszący Kościół i Kościół św. Barbary.

Nikt nigdy nie uwierzy, że początki Muzeum Koptyjskiego sięgają ery Persów, a wiele eksponatów zostało dołożonych później przez cesarzy rzymskich Augusta i Trajana. Słynny francuski uczony Maspero odegrał ważną rolę w tworzeniu nowoczesnego muzeum, spędzając długi czas na zbieraniu zabytków koptyjskich z całego Egiptu i zachowaniu ich. Założycielem muzeum w dzisiejszych czasach jest Smeka Pasza, który wnioskował, aby artefakty znajdujące się w muzeum dodano do Egipskiego Komitetu od zachowania starożytności i sztuki. Ten człowiek włożył ogromny wysiłek, aby znaleźć budynek dla muzeum, w którym mieści się ono w chwili obecnej, a który został otwarty dla publiczności w 1901 roku ze Smeką jako pierwszym szefem Muzeum Koptyjskiego w Kairze.

Dzisiejsze Muzeum Koptyjskie składa się głównie z dwóch podstawowych części: starej, utworzonej przez Smeka Paszę i nowej sekcji, która składa się z dwóch pięter, otwartej dla publiczności w 2006 roku po ogromnej rewitalizacji, której koszt wyniósł ponad 30 milionów funtów – muzeum odniosło ogromne straty podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło Egipt w 1992 roku. Muzeum prezentuje teraz około 1600 przedmiotów zebranych z różnych regionów w całym Egipcie, przywracających historię koptyjskiego Egiptu, a samo Muzeum Koptyjskie jest uważane za kompletną ilustrację historii Koptów w Egipcie.
—–
REKLAMA
Niedrogie i wygodne kwatery Vodice oferują turystom pragnącym wypocząć nad Adriatykiem!

Także wyspa Pag noclegi proponuje w atrakcyjnych cenach na jednej z najpiękniejszych chorwackich wyspach.
——
Pierwsza sekcja starego muzeum dotyczy miasta Ahnasya,które znajduje się w pobliżu Beni Sweif na południe od Kairu, gdzie odkryto część eksponatów, które sięgają III i IV wieku naszej ery. Druga sekcja to sekcja Sakkara, gdzie znajdują się ruiny klasztoru św. Armeia z wieloma strukturami skalnymi i przedmiotami zebranymi z klasztorów z Fajum i Górnego Egiptu.

Nowe, dwukondygnacyjne muzeum składa się natomiast z ośmiu sekcji:
– Sekcja portretów i kamiennych posągów – zawiera wiele kamiennych malowideł stylu Tempra oraz posągów zebranych z kościołów i klasztorów na terenie całego Egiptu.
– Sekcja metali szlachetnych -zawiera ogromną kolekcję srebrnych i złotych monet koptyjskich. Większość z nich pochodzi z Białego Klasztoru z Sohag. Są tu również malowidła, które pokryte zostały elementami srebrnymi lub innymi cennymi metalami.
– Sekcja drewniana – brak dobrego drewna zawsze było największą przeszkodą dla rozwoju rzemiosła drewnianego w Egipcie. Jednak Egipcjanie importowali drewno od dawnych czasów i artyści koptyjscy wykorzystywali drewno takich drzew jak tamaryszek, akacja, jawor i lebbakh, by produkować swoją sztukę.
– Sekcja eksponatów wykonanych z kości słoniowej.
– Koptyjskie dzieła pisane – są to jedne z ciekawszych materiałów Muzeum Koptyjskiego, zawierające biblie, które zostały napisane w XI i XIII wieku na jeleniej skórze w języku koptyjskim i arabskim.
– Wystawa porcelany i szkła – część z eksponatów sięga VI wieku.
– Zbiór ubrań i tkanin – zawiera między innymi stroje mnichów.
– Wystawa ikon – najbardziej niezwykła i ciekawa część muzeum. Zawiera bogatą kolekcję koptyjskich ikon z różnymi motywami i ozdobami.

Muzeum czynne jest codziennie w godzinach od 9:00 do 21:00.