Rezerwat Nabq

Rezerwat Nabq

Rezerwat Nabq zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części półwyspu Synaj, w Zatoce Akaba, przy wybrzeżu Morza Czerwonego, ok. 6 km na północ od popularnego kurortu turystycznego Sharm el-Szejk. Rozciąga się on wzdłuż wybrzeża na odcinku 47km. Obszar rezerwatu obejmuje powierzchnię 577km2 (w tym 465km2 lądu i 122km2 obszaru morskiego), która została uznana za chronioną w 1992 roku, aby zachować naturalną równowagę ekologiczną tego nadbrzeżnego pasa Riwiery Morza Czerwonego.

I jak Mazury noclegi, czy Bieszczady kwatery oferujące w pobliżu wspaniałej przyrody dają możliwość wypoczęcia pośród chronionych lasów i siedlisk różnorodnych zwierząt, tak i pobyt w Sharm el-Szejk jest doskonałą okazją do poznania tutejszej flory i fauny.
—–
REKLAMA
Jeśli właśnie rozpocząłeś remont i interesuje Cię wymiana drzwi, sprawdź oferty na drzwi Wrocław bogaty wybór modeli renomowanych producentów.
—–
W południowej części rezerwatu znajduje się jedna z najpiękniejszych na świecie rafa koralowa Al-Dżarkan z najbardziej wysuniętymi na północ na świecie lasami mangrowymi, leżącymi na unikalnych dla tego regionu bagnach, w których żyje mnóstwo gatunków ptaków. Oprócz dzikiego ptactwa w rezerwacie występuje wiele zwierząt charakterystycznych dla tego regionu takich jak gazele i lisy pustynne. Na rozległym terenie rosną 134 gatunki roślin, w tym 6 endemicznych. Na terenie rezerwatu znajduje się największa liczba dzikich krzewów araku na Bliskim Wschodzie. Jest to obowiązkowy przystanek dla miłośników przyrody zwiedzających Półwysep Synaj.

Do rezerwatu można dotrzeć główną drogą, która rozpoczyna się przy lotnisku w Szarm el-Szejk, a miejscowi Beduini chętnie służą za przewodników, a także udostępniają transport – wielbłąda, tam, gdzie nie można poruszać się samochodem.