Dolina Królowych

Dolina Królowych

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Egiptu jest Dolina Królów. Mieszcząca się w obrębie niegdysiejszych Teb Zachodnich, zawiera ponad sześćdziesiąt grobowców, co czyni ją bodaj najcenniejszym z zabytków starożytnego Egiptu. Tymczasem niewiele osób świadomych jest istnienia drugiej, mniej znanej, aczkolwiek wcale nie mniej ciekawej, doliny. Doliny Królowych. Biban al-Harim, Biban El-Sultanat, Biban El-Malikat.

Wszystkie trzy powyższe nazwy odnoszą się do tego samego – Doliny Królowych. Faraonów i najważniejszych mężczyzn, książąt Egiptu grzebano osobno. Co zaś działo się z ich kobietami? Do końca XIX wieku nie było to pewne. Wtedy też położono kres wszelkim wątpliwościom, miejscem spoczynku najznamienitszych kobiet egipskich była Dolina Królowych, położona nieco dalej na południe od Doliny Królów, jednakże wciąż w obrębie Teb Zachodnich.
—–
REKLAMA
Planujesz wynająć Jastrzębia Góra apartamenty? Wejdź na naszą stronę i przebieraj w interesujących ofertach po najniższych cenach!

Jeśli jednak wolisz szaleństwo na pokrytych śniegiem stokach, polecamy Bansko noclegi, czyli wakacje w najlepszym, zimowym kurorcie Bułgarii.

Masz ochotę na wypad w Sudety? Rudawy Janowickie to niezwykle ciekawy rejon, zwłaszcza dla wspinaczy skałkowych i miłośników starych zamków i pałaców.
—–
Tymczasem, kiedy wszystkie ponad 90 grobowców było już odkopane, okazało się że między królowymi chowano także synów faraonów, zatem królowe, księżniczki i książęta. Istotne, że część grobów pozostaje anonimowa – nie udało się ustalić, kogo planowano w nich pochować. Wśród jednak tych dziewięćdziesięciu, najsilniej wyróżnia się jeden – grobowiec królowej Nefertari, za życia żony Ramzesa II. Przepych i bogactwo, z jakim wykończono grobowiec odzwierciedlają, jak ważna dla Egipcjan była królowa. Podobnie godne uwagi są jeszcze dwa grobowce – Amonherchopszefa i Chaemuaseta, dwóch potomków Ramzesa III.

Dolina Królowych od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Podobnie jak w Dolinie Królów, grobowce w niej zostały ponumerowane i oznaczone prefiksem QV (od Queens’ Valley, w przeciwieństwie do królewskich KV). I choć Dolina Królowych nie należy bynajmniej do najbardziej znanych, ani wszakże najlepiej zachowanych zabytków Egiptu, warto zwiedzać także miejsca takie jak ona – nietypowe i zwykle pomijane. Z pewnością pozwoli to pod nieco innym kątem spojrzeć na specyfikę niebywale interesującego kraju faraonów.