Meczet Mohameda Alego

Meczet Mohameda Alego

Meczet Mohameda Alego jest jednym z najbardziej interesujących meczetów w Egipcie. Stoi dumnie na najwyższym punkcie wewnątrz dziedzińca Cytadeli Saladyna i nazywany jest także Meczetem Alabastrowym. Architektem był Yousuf Bushnaq pochodzący z Turcji, który przybył ze Stambułu, aby zbudować wielki Meczet dla Mohameda Alego, władcy Egiptu od 1805 roku aż do 1849 roku. I choć apartamenty Hiszpania oferuje w miejscach, gdzie niegdyś swoje meczety budowali Maurowe, to niewiele z nich może poszczycić się tak wspaniałą świątynią. Również apartamenty Chorwacja, podobnie jak apartamenty Włochy, proponują w wielowyznaniowych rejonach, ale mimo wszystko trudno w tych krajach znaleźć meczety wykonane z takim rozmachem.
Oparł swój projekt na meczecie Sułtana Ahmeda w Stambule. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1830 roku naszej ery. Prace trwały nieprzerwanie aż do śmierci Mohameda Alego w 1849 roku i musiały być zakończone w okresie panowania jego następców. Mohamed Ali został pochowany w grobie znajdującym się w południowo-wschodniej części Beit Al Salah, po prawej stronie od wejścia, które prowadzi do głównej sekcji.

W 1899 meczet zaczął miejscami pękać, więc podjęto rozpoczęcie naprawy budowli, ale niektóre z tych remontów nie były wystarczające. W związku z tym, w 1931 roku, za panowania króla Fuada I, została powołana komisja, składająca się z kilku wielkich architektów, którzy ostatecznie przedstawili raport zalecający rozbiórkę dużej, głównej kopuły, semi kopuł i małych kopuł, a następnie odtworzyć je według oryginalnego projektu. W latach 1931 i 1939, w ramach projektu rozbiórki, budowy i odbudowy, malowania i złocenia, zostały podjęte prace.
Głównym materiałem wykorzystywanym do budowy był wapień, ale dolne części meczetu i podwórza do wysokości 11,5m posiada fasadę z alabastru.

Meczet jest w kształcie prostokąta i składa się z dwóch części:
– Wschodniej części, która stanowi główny punkt, zwana „Beit al Salah” lub „Dom Modlitwy”,
– Zachodniej części, zwanej „Sahn” lub „Dziedziniec”.

Wschodnia część („Beit al Salah” czy „Dom Modlitwy”)
Część wschodnia to część, która została poświęcona modlitwie. Jest w kształcie kwadratu, każdy bok liczy 41m i ma dach z centralną kopułą (52m wysokości) opartą na czterech dużych łukach wspieranych masywnymi filarami. W otoczeniu wielkiej centralnej kopuły są cztery półkopuły na niższym poziomie oraz kolejne cztery, małe kopuły obejmujące narożniki.

Marmurowa mihrab pokryty jest pół-kopułami na niższym poziomie. Kopuły są spiczaste i pokryte medalionami i różnymi motywami. Wnętrze kopuły jest imponujący ze względu na jej wielkość i kształt, podobny do meczetów w Stambule. Jest 6 medalionów wokół kopuły, które zawierają imiona Allaha (Boga) i Mohameda (Prorok), jak również nazwiska czterech kalifów – Abou Bakr, Omar, Othman, i Ali.

Meczet ma 2 ambony: oryginalna jest ta większa, wykonana z drewna, ozdobiona złoconymi ornamentami, natomiast mniejsza jest z marmuru, stanowi prezent od król Farouka (dodana w 1939 roku).

Nad wejściem jest wielka galeria wsparta na marmurowych słupach z balustradą wykonaną z brązu. Po prawej stronie od wejścia znajduje się grób Mohameda Alego. Wykonany jest z białego marmuru pokrytego motywami roślinnymi i złoconymi napisami. Mohamed Ali początkowo nie został pochowany w swoim meczecie, ale później, podczas panowania króla Abbasa I (1849-1854), Jego ciało zostało przeniesione z Housh El Basha do wnętrza meczetu.

Zachodnia część („Dziedziniec” lub „Sahn”)
Jest to duży, otwarty dziedziniec z około 54m długości i 53m szerokości. Jest on otoczony pojedynczym, łukowatym riwaq czyli arkady wzniesione na słupach i zadaszone małymi kopułami.
W środku dziedzińca znajduje się Fontanna ablucji, jest ośmiokątna i pokryta dużą kopułą-baldachimem spoczywającą na 8 słupach z naturalnymi ozdobami. Wewnątrz kopuły jest kolejna mała kopuła marmurowa o ośmiokątnym kształcie, ozdobiona motywami kwiatowymi. W ścianach riwaqs znajduje się 46 okien.
Na zachodzie i w północnych narożnikach są 2 smukłe minarety ośmiokątne, które wznoszą się na wysokość 82m.