Piramida Cheopsa

Piramida Cheopsa

Największy pomnik pracy ludzkich rąk czy może świadectwo wizyty kosmitów? Arcydzieło sztuki inżynieryjnej czy przerost formy nad treścią? Symbol siły Egiptu czy patologiczna megalomania? Piramida Cheopsa jest jednym z siedmiu cudów świata, który wzbudza najwięcej emocji i kontrowersji. Autorem wielu z nich jest Erich von Däniken, Szwajcar, który budowę egipskich piramid przypisuje wpływowi pozaziemskich cywilizacji. Mamy jednak istotne powody, by twierdzić, że rzeczywistość wyglądała nieco inaczej.

Jednym z takich powodów jest Herodot, który zanotował, że do budowy Piramidy Cheopsa zaprzęgnięci zostali wszyscy Egipcjanie, zaś prace trwały nieprzerwanie przez ponad 20 lat. Najsłynniejszą budowlę Egiptu wzniesiono w pierwszej połowie XXVI wieku p.n.e., nietrudno zatem obliczyć, że Piramida Cheopsa liczy sobie dzisiaj około 4570 lat. To imponujące zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę stan, w jakim została zachowana. W obliczu kolejnych odkryć, imponująca wysokość piramidy – 146,6 metra – przestaje robić tak wielkie wrażenie. Im dłużej przyglądać się poszczególnym fragmentom i właściwościom budowli, tym więcej tajemnic pozostaje nierozwiązanych. Najważniejszą z nich jest: jak zwykłym ludziom udało się zbudować to arcydzieło?!
—–
REKLAMA
Jeśli marzysz o wyjątkowych wakacjach nad Bałtyiem to polecamy apartamenty w Jastrzębiej Górze – komfortowe zakwaterowanie w jednej z piękniejszych miejscowości letniskowych.

Warto także sprawdzić Kołobrzeg kwatery– wynajem miejsc noclegowych bezpośrednio od właścicieli.
—–
Piramida stoi na placu, który wyrównano z dokładnością do 2 centymetrów. Waży mniej więcej 6 milionów ton. Jej boki ułożone są dokładnie południkowo i równoleżnikowo. Długość boku piramidy, podzielona przez wysokość, równa się liczbie pi. Wszystkie ściany nachylone są pod kątem 51 stopni 17 minut. Czy to jeszcze matematyka, czy już magia? A warto wiedzieć, że to dopiero niewielka część faktów, świadczących o niezwykłości piramidy Cheopsa. Jednak najciekawsze wydaje się to, że piramida Cheopsa, najstarsza spośród tego typu budowli, była pierwszą i zarazem ostatnią tak idealną. Żadna z pozostałych, zachowanych zwykle w gorszym stanie, piramid nie wykazuje tak niesamowitych właściwości i proporcji. Czyżby Egipcjanie nagle zapomnieli jak buduje się dzieła doskonałe? Czyżby wszystkie „magiczne” właściwości piramidy Cheopsa zawdzięczano przypadkowi? Czy może odpowiedź jest inna, dotąd przez większość naukowców bagatelizowana? Zatem nie powinien nikogo dziwić fakt, że turyści przyjeżdżają tu tak licznie, decydując się na wycieczki jednodniowe czy dwudniowe z dalszych kurortów, by zobaczyć ten niezwykły obiekt.

Prawdopodobnie nigdy nie znajdziemy odpowiedzi na te pytania. Możemy czynić domysły, ale pewności nie uzyskamy. Póki co jednak z zapartym tchem możemy oczekiwać kolejnych odkryć i dogłębnych analiz. Czy klątwa faraona dalej tak dobrze strzec będzie tajemnic starożytnego świata?