Świątynia Kom Ombo

Świątynia Kom Ombo

Świątynia Kom Ombo zawsze fascynuje historyków, ponieważ uważa się, że jest jedyną świątynią zbudowaną w czasach dynastii Ptolemeuszy, która została faktycznie zbudowana na cześć dwóch bóstw. W tym celu zbudowano dwie identyczne struktury, a dokładność, z jaką zostały wykonane, jest wręcz niezwykła.

I choć kwatery Vodice czy Krk noclegi oferują w najatrakcyjniejszych lokalizacjach chorwackiego wybrzeża, tak popularnego wśród polskich turystów, to nigdzie tam nie można zobaczyć tak niesamowitej budowli, jaką jest egipska Kom Ombo.

Budowa oryginalnej świątyni przebiegała w okresie między 180 rokiem p.n.e., a 145 rokiem p.n.e., wkrótce po tym, jak Ptolemeusz VI zaczął panować nad Egiptem. Kolejni władcy z dynastii Ptolemeuszy dodawali kolejne konstrukcje. Ptolemeusz XIII uczynił największy wkład między 51 rokiem p.n.e. a 47 rokiem p.n.e, kiedy dodał dwie duże hale kolumnowe.

Ze względu na podwójny cel „świątyni”, Kom Ombo musiało być zbudowane z podwójnego każdego elementu – identycznych hal, pokoi, dziedzińców i sanktuariów. Świątynia posiada podwójne wejście z boku świątyni poświęconej bóstwu Sobek, bogowi płodności i naprawiającemu zło świata. Druga strona świątyni jest poświęcona bogowi sokołowi Haroeris, inaczej nazywanemu Horus Starszy. Strony świątyni są idealnie symetryczne wzdłuż osi głównej.

Niestety, spora część świątyni Kom Ombo została zniszczona przez zdarzenia naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Wykorzystywano także skały i inne części świątyni dla innych projektów budowlanych, a wiele oryginalnych zabytków, który kiedyś stały w świątyni zostało zniszczonych przez członków Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego w celu wyeliminowania śladów pogaństwa, tak aby mogli wykorzystać strukturę budowli dla własnego kultu.

Dziś turyści mogą zobaczyć artefakty, które kiedyś należały do faraonów. Można także zobaczyć liczne mumie krokodyli, które zostały odkryte w okolicy. Świątynia ma także kilka dobrze zachowanych wyrytych wizerunków różnych instrumentów medycznych używanych do zabiegu mumifikacji. Archeolodzy wierzą, że są to najstarsze takie obrazy, jakie kiedykolwiek odkryto.

W 1992 roku trzęsienie ziemi zniszczyło wiele konstrukcji świątyni i artefaktów znajdujących się wewnątrz. Po trzęsieniu ziemi, egipska Najwyższa Rada Starożytności zamknęła obiekt w celu przeprowadzenia remontu. Dobrze odrestaurowana świątynia Kom Ombo wraz z kilkoma towarzyszącymi muzeami i galeriami, które zostały wzniesione na miejscu w celu zwiększenia satysfakcji ze zwiedzania, przyciąga niezliczone rzesze turystów, którzy przyjeżdżają każdego dnia.
Świątynia Kom Ombo jest uważana przez wielu za miejsce starożytnego kultu „krokodyla”. Choć Sobek był postrzegany jako bóg egipski, jego kult wydaje się być znaczący jedynie tam, gdzie powszechne były krokodyle. Kom Ombo to fascynujący kawałek historii i miejsce, które na pewno warto odwiedzić.

Biura turystyczne oferują jednodniowe wycieczki z Asuanu, który znajduje się 50km na południe od miasta Kom Ombo.