Wiszący kościół

Wiszący kościół

W Kairze jest mnóstwo zabytków, które są godne uwagi. Jednym z nich jest koptyjski kościół, poświęcony Matce Boskiej, zwany Kościołem Wiszącym lub Zawieszonym (al-Mu’allaka), którego początki datowane są na przełom III i IV w.
Jego nazwa pochodzi od usytuowania nawy kościoła nad bramą, która prowadziła do rzymskiej fortecy. Wysokość, na jakiej „zawieszona” jest świątynia, wymaga podejścia do jej wrót dość stromymi 29 stopniami, stąd też czasem spotyka się jeszcze jedną, dawną nazwę: Kościół stopni.

Pierwotną budowlę z okresu rzymskiego zburzono, wznosząc na jej miejscu w XI w. nową. Od tamtej pory kościół był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, w efekcie czego dziś różne części budowli pochodzą z różnych czasów. XIX-wieczny przedsionek, do którego wchodzi się po wspomnianych schodach jest najmłodszą częścią al-Mu’allaka.
—–
REKLAMA
Jeśli szukasz pomysłu na tanie wakacjie, w tym roku wybierz wczasy Bułgaria, a z pewnością nie pożałujesz swojej decyzji!

W tym roku warto rozważyć również Grecja wakacje, czyli wypoczynek w kolebce europejskiej cywilizacji.

Fotograf ślub Wrocław – oto słowa wyszukiwane przez przyszłych małżonków. Zapraszam na moją stronę do zapoznania się dotychczasowymi pracami!
—–
Wnętrze kościoła jest typowe dla kościołów koptyjskich. Znajduje się tam 13 kolumn symbolizujących Jezusa i dwunastu apostołów, ta która symbolizuje Judasza jest czarna, natomiast reprezentująca św. Tomasza szara.

Nad wejściem umiejscowione są komnaty dla mnichów. Duże wrażenie robi marmurowa ambona z XIII wieku, umiejscowiona za kolumnami oraz ozdobione kością słoniową drewniane ściany ze zdobnymi ikonami (ikonostasy) z X-XIII w. Za amboną zlokalizowane są trzy prezbiteria.

Wiszący kościół oferuje zwiedzającym mnóstwo przyjemnych dla oka i duszy ozdób oraz historycznych ciekawostek. Już przed wejściem do świątyni można zobaczyć zachwycające mozaiki, którymi pokryte są mury.